Оперативні дані щодо роботи пересувної екологічної лабораторії у прикордонних районах Херсонщини
Департаментом екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації з 8 вересня 2018 року проводиться спільна робота із фахівцями пересувної екологічної лабораторії Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА. Вона обладнана GPS для прив’язки на місцевості та автоматично кожні 20 хвилин вимірює у повітрі вміст наступних речовин: оксид вуглецю, оксид азоту, сірчистий ангідрит, аміак, сірководень, тверді частинки, а також атмосферний тиск, напрямок вітру, температуру та вологість.
Станом на 10 вересня пересувна лабораторія проводить дослідження атмосферного повітря в селах Преображенка, Мирне, Новоолександрівка та в смт Каланчак Каланчацького району. За результатами проведених досліджень встановлено, що перевищень по забруднюючими речовинам не спостерігається.
У зв’язку із чисельними скаргами прикордонників на погіршення стану здоров’я, які пов’язують із хімічним отруєнням та іржею на металевих предметах, біля КППВВ Каланчак на ніч планується розмістити пересувну лабораторію.
Остаточні висновки результатів досліджень атмосферного повітря в населених пунктів Каланчацького та Чаплинського районів будуть зроблені лабораторією Херсонського обласного центру з гідрометеорології.
Нагадаємо, що робота Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації щодо вжиття заходів із визначення причин отруєнь розпочалася 31 серпня. Спільно з фахівцями державної установи Херсонський обласний лабораторний центр МОЗ України, Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області та Державної екологічної інспекції у Херсонській області був здійснений виїзд, під час якого при візуальному спостереженні в атмосферному повітрі наявного забруднення (газоподібних домішок, сажі та пилу) не спостерігалося. За результатами лабораторних досліджень, вміст зазначених речовин у відібраних пробах не перевищує гранично допустимих концентрацій.
Наступного дня, 1 вересня, були відібрані проби невідомої речовини, що вкрила металеві предмети відправлена для проведення інструментально-лабораторних досліджень до науково-дослідної установи «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» Міністерства екології та природних ресурсів України.
Оскільки за даними від населення, саме вночі погіршується стан повітря та стає важко дихати, з 5 на 6 вересня Департаментом організовано повторний виїзд для взяття проб ґрунту та проведення моніторингу за станом атмосферного повітря у селах Олександрівка і Преображенка Каланчацького району, селах Першокостянтинівка, Григорівка, Нововолодимирівка та Іванівка Чаплинського району. Проби повітря досліджувались на зміст азоту діоксиду, ангідриду сірчистого, аміаку, кислоти сірчаної та ангідриду фосфорного. За результатами проведених досліджень повітря вміст зазначених речовин у відібраних пробах не перевищував гранично допустимих концентрацій.
У зв'язку з напрямком вітру, 9 вересня з 15.00 лабораторія протягом доби працювала в с. Першкостянтинівка.