КАЛАНЧАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Херсонська область

Феодосій Степанович Харченко

Дата: 10.03.2021 15:47
Кількість переглядів: 630

В селищі Каланчак всім відома вулиця імені Ф.С. Харченка в мікрорайоні «Партизан». На початку вулиці встановлено пам’ятний знак на честь Феодосія Харченка. Гарна вулиця, потопає в зелені дерев, кущів та квітів… По ній на роботу, в школу, по справах проходить багато людей. Дехто вдивляється в напис на пам’ятному знакові, пригадує, хто ж такий Феодосій Степанович.  Але  не всім  відомо,  чому  саме  в селищі цим іменем названо вулицю в мікрорайоні «Партизан».  Фото без опису

Прізвище   Харченко  поширене  в  районі, його носять нащадки  тих   висланих  селян,  котрі    наприкінці  ХVIII  століття  заснували  Каланчак.  
 

Доля   прославленого  земляка  кувалась у грізний час, коли у вихорі  революції  і  громадянської   війни селянство  піднімалось на боротьбу  з   інтервентами  і експлуататорами. В  1918 році   селянський  хлопець очолив  в  Каланчаку один  із  партизанських   загонів.

У боях з  військами   Врангеля,  іноземними інтервентами,  різними  анархічними  гартувався бойовий  та відважний   дух  нашого  героя.  
 

Після  Громадянської  війни активно включився в будівництво нового  суспільства,  в колективізацію  селянства. Очолив новий колгосп. Він  першим  передав  в  господарство  своє особисте майно. І не допустив,  щоб  хоч один  житель  села потрапив у Сибір під час розкуркулювання.  1933  року у очолюваному ним  колгоспі  ім. Горького від голоду не вмерла жодна  людина, хоча люди все ж таки голодували.   
 

В цей час було  закладено колгоспний сад та виноградник площею більше 19 гектарів. Все робилося селянами  вручну. Взимку люди лопатами утворювали смуги щоб затримувати сніг на полях. Для підняття підземної води з глибини більше ніж 90 метрів селяни викопали дві шахти діаметром 2.5 метра. Ця вода використовувался для поливу сільськогосподарских культур, а воду для цього качали спеціальними двигунами, які працювали на нафті. Людей, що працювали на полях кормили один раз в день за рахунок колгоспу.

Феодосій Харченко був гарним господарем, він вивів  колгосп в мільйонери. Ледачих та нероб в колгоспі не було, всі працювали завзято, брали участь в змаганнях. Для всіх колгоспників діяв чіткий закон «Хто не працює, той не їсть!»

Старанність, наполегливість, організаторські здібностиі були помічені керівниками району й невдовзі Феодосій Харченко був переведений на посаду завідуючого районного земельного відділу,  далі заступником голови Каланчацького районного виконавчого комітету, був обраний членом бюро райкому партії  – це в той час було дуже почесно й відповідально.

1941 рік… Війна. Феодосіфй Харченко зі своїми бойовими товаришами ще з громадянської війни переправилися на рибальських човнах (каюках) через Каркінітську затоку до Криму. Там організував партизанський загін й став командиром. Це  Ак – Шехський партизанський  загін  в  АР Крим.  

Очолював диверсійні, розвідувальні й військові акції проти німецько – фашистських  загарбників. 

…З кінця серпня 1941 року грізні події наближалися безпосередньо до рубежів Каланчацького району. За цих умов керівництво прийняло рішення переправити винищувальний загін у кількості 27 бійців, створений з числа партійно – господарських активістів через пристань Чурюм в Ак – Шеїхський   (нині Роздольненський) район в АР Крим для ведення партизанської боротьби. Розраховували, що загін діятиме в лісах гірської частини Бахчисарайського району. Командиром призначено Феодосія Степановича Харченка, голову планової комісії Каланчацького райвиконкому. 

У Криму загін називався Ак – Шеїхським і налічував  вже 75 чоловік. Героїчно боролися партизани з окупантами. Так 2 листопада 1941 року на шосе поблизу с. Коуш було знищено мотоцикл, танкетку і легкову автомашину. 8 листопада 1941 року вони підірвали 2 мости на шосе до Бахчисараю. 13 грудня влаштували засідку біля села Чаір і знищили колону з 8 мотоциклістів, 20 автомашин з солдатами та офіцерами. Але з настанням зими і весни 1942 року в загоні склалося критичне становище з харчами.

Загону загрожувала голодна смерть, тому було прийнято рішення йти на з’єднання з ялтинським загоном і встановити зв'язок з Південним штабом, який на той час був розташований у Краснодарі. На нараді командирів партизанських загонів Ф.С. Харченко отримав розпорядження разом з групою бійців перейти лінію фронту й установити зв'язок зі штабом партизанського руху. 14 вересня, неподалік від Сімферополя, біля села Чистеньке, групу бійців, коли вони заховалися у скирті соломи, помітили вороги. Зав’язався бій. Феодосія Степановича було поранено в обидві ноги. Прикриваючи відхід своїх товаришів по зброї, він потрапив до рук гітлерівців, і в жовтні 1942 року був фашистами страчений, його повісили на площі біля залізничного  вокзалу у Джанкої. Місце поховання невідоме.

На честь відважного командира у Каланчаці названо вулицю та установлено пам’ятний знак на початку однойменної вулиці в мікрорайоні «Партизан».

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь