A A A K K K
для людей із порушенням зору
КАЛАНЧАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Херсонська область

Як цифровізація унеможливлює махінації та корупційні схеми у будівельній сфері: кейси СБУ і Мінцифри

Дата: 17.01.2023 18:56
Кількість переглядів: 89

Цифровізація має потужний антикорупційний ефект та унеможливлює протизаконні махінації. Під час спільного брифінгу Віцепрем'єр-міністр – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк розповіли про антикорупційний ефект від цифровізації та викриття схем зловмисників, які намагалися легалізувати незаконні забудови шляхом зламу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) та видавали підроблені сертифікати атестації архітекторів.

«Завдяки створенню Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва держава заощаджує 3 мільярди гривень щорічно. Окрім цього, стало можливим запобігти і виявити протиправні схеми в будівельній сфері. Адже система побудована так, що цифровий слід кожного користувача залишається назавжди і його легко відстежити», – зазначив Віцепрем'єр-міністр – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

За даними СБУ, зловмисники намагалися незаконно зареєструвати об'єкти у Київській області, які не відповідають будівельним нормам. Зокрема, через махінації з електронним підписом видавали підроблені дозволи на забудови.

Завдяки тому, що будівельна сфера переведена у цифровий формат, це дає змогу відстежувати крок кожного користувача і його дії в системі. А отже, дозволяє вчасно викрити і запобігти протиправним схемам ще на етапі спроб їх реалізації.

«Ми вчасно викрили незаконну схему і не дозволили зловмисникам зламати державну електронну систему. Мова йде не про звичайний кіберзлам, а про злочин, який міг би привести до дуже серйозних наслідків у майбутньому. Якби не реакція СБУ, в Україні могли б узаконити сотні «проблемних» забудов, які були зведені з порушенням чинних вимог і стандартів. А це – ризик техногенних аварій та інших надзвичайних ситуацій. А значить – і ризик для тисяч українців. За даними слідства, до організації оборудок причетні високопосадовці Національної спілки архітекторів та органів державної влади, місцевого самоврядування, а також окремих комерційних структур», – підкреслив начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

Окрім цього, СБУ викрила схему видачі підроблених сертифікатів професійної атестації архітекторів. Для цього представник Національної спілки архітекторів передав свій електронний підпис для входу в електронну систему підконтрольній третій особі. А далі зловмисники отримали доступ до незаконного «редагування» раніше виданих сертифікатів, в яких змінювали персональну інформацію «атестованого» архітектора.

Наразі триває досудове розслідування виявлених правопорушень.

Заходи з викриття злочинів проводили співробітники ДКІБ СБУ спільно з Національною поліцією за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора та за сприяння Мінцифри.

 

За матеріалами МінцифриФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь